Videa

Tohle je město Orlické brány!

HEĽENINE OČI - Obchádzka


Žamberská Orlická brána po třinácté tradičně i trochu jinak.

Třináctý ročník festivalu Orlická brána, proběhl v druhém červencovém víkendu na tradičním místě u Tyršovy rozhledny v Žamberku.

Ač byla předpověď počasí hodně nepříznivá, což se na řadě okolních míst podorlicka i potvrdilo, tak Sv.Rozálie, která má na stejném místě kapličku asi držela nad multižánrovým festivalem ochrannou ruku. Pár drobných přepršek střídalo občasné sluníčko a na místě se se sešlo několik set lidí všech věkových kategorií a hodně dětí.

Podle zkušeností z minulých ročníků a částky vybrané za dobrovolné vstupné, lze odhadnout, že areálem letos za dva dny prošlo 1500-2000 návštěvníků. Někteří přišli jen na konkrétní kapelu nebo divadlo, jiní se vrátili několikrát. Typický návštěvník přijde v pátek večer, pak v sobotu ráno s dětmi a večer se třeba vrátí se známými. No a někteří zvládnou celé oba dny.

Program festivalu byl opět namíchán z hudby, divadla a programů pro děti, těm se určitě líbil Čtyřlístek i další hrané pohádky. Divadlo D5 přivezlo své jednoaktovky, za Komediograf dorazil Robert Mikluš, kterého mnozí znají jako televizního strážmistra Topinku. Na Orlické bráně ovšem předvedl svou divadelní tvář a to skvěle. Pátek byl mezinárodní, vedle českých interpretů zahrála na Slovensku známá oblíbená skupina Heľeniné oči, která smrští mateřštiny a východňárského nářečí i hudebních motivů strhla publikum k tanci a zpěvu. Klidnou až ambientní hudbu představila v Irsku žijící polská písničkářka Agu. Ze Švýcarska dorazili Songs from Utopia. Energií sršela hudba mladé skupiny Kontua z Kladna.

Nejnašlápnutější i zvukově nejzajímavější sobotní kapelou byli surfrockoví The Atavist. Výraznou vizuální show dovezli do Žamberka Jokers. Předvedli parádní instrumentální výkony a silné melodie opřené o výborné a jisté čtyři hlasy. Legendy českého bigbítu letos zastoupili Natural. Známé hity jako Kouřím filtr a Já na to mám si zazpívalo publikum s nimi společně. O sobotní půlnoci roztočili kolo tanečníků The Complication.Ze všech ostatních zmíním ještě velmi mladou kapelu Purplefox Town, kteří s bravurou smíchali vlivy hudby ze začátku 70. let, tedy hudbu jejich prarodičů, takový mix The Beatles a ranných Pink Floyd. Orlická brána 2019 tím v brzkém, chladnějším, ale krásném nedělním ránu skončila.

 
Text: Daniel Kubelka
Foto: Libor Toncr, Monika Škodová, Filip Jedlička 

zpět


Webing.cz - webhosting, webdesign Infotip.cz - informaèní a vyhledávací server
Copyright © 2013 - 2021 Festival Orlická brána